Tīra māja un tīra jūra?

Kā jau labu laiku uzsver vides eksperti, Baltijas jūras stāvoklis pēdējā gadsimta laikā ir būtiski pasliktinājies  – piesārņojuma līmenis pieaug. Iemesli ir vairāki un diemžēl daudzi no tiem ir tieši saistīti ar cilvēka darbību. Baltijas jūra ir nosacīti sekla, tai ir īsa robeža ar okeānu – līdz ar to arī maza ūdens apmaiņa, tāpēc jūras tīrību būtiski ietekmē gan pesticīdu lietošana lauksaimniecībā, gan rūpniecības un sadzīves atkritumi, gan mūsu sadzīves ķīmijas lietošanas paradumi.

Lielā daļā Baltijas jūras vairs nav skābekļa, atsevišķos gada periodos par šādām “mirušajām zonām” kļūst pat sestā daļa jūras. Skābekļa trūkuma iemesls ir eitrofikācija – process, kas notiek, kad pārāk daudz barības vielu nonāk ūdenī un izraisa pārmērīgu dažu sugu aļģu augšanu. Tas, būtiski ietekmē visu Baltijas jūras ekosistēmu, piemēram, veicina mencu populācijas samazināšanos.

Ne visi no mums aizdomājas, ka tas, kā mēs tīram savu māju – mazgājam traukus vai veļu, tiešā veidā ietekmē to, cik tīra ir mūsu Baltijas jūra. Protams, ka kaitējums, ko jūrai nodara industriālā lauksaimniecība, ir nesalīdzināmi lielāks, ko tai var nodarīt Bērziņu vai Ozoliņu ģimenes ikdienas paradumi. Taču mūsdienās, kad aizvien vairāk cilvēku apzināti pieņem sociāli atbildīgus lēmumus – domā par mājokļu energoefektivitāti, iegādājas vietēju un bioloģisku pārtiku, iepērkas “zero waste” veikalos, pārvietojas ar videi draudzīgu transportu – ir tikai normāli, ja arī māju mēs izvēlamies tīrīt videi draudzīgā veidā.

Sadzīves tīrīšanas līdzekļi, kas marķēti ar EU Ecolabel marķējumu, ir funkcionāli un ar mazāku ietekmi uz vidi. Lai produkts iegūtu atļauju šādu marķējumu lietot, tam ir jāatbilst ļoti stingriem vērtēšanas kritērijiem. Viens no parametriem, ko vērtē eksperti, ir arī produkta funkcionalitāte. Ja gribam ne tikai tīru māju, bet arī izdarīt kaut ko labu Baltijas jūrai, izvēlamies tīrīšanas līdzekli, kas marķēts ar EU Ecolabel marķējumu!

Dalies